VÝZNAM FARIEB

 

 

Farby v živote človeka majú veľký význam. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať osoba i jej mentálne rozpoloženie. Samozrejme farby v priestore môžu podporovať výkon, ale i únavu. V tmavých miestnostiach ide všetko pomaly, svetlé miestnosti podporujú činnosť, teplé farby sú príjemné, studené farby ukludňujú.

 

Niektorí psychológovia dokonca farby používajú pri liečbe, napr. pri liečbe depresií.  Podľa indického učenia, máme 7 centier energie (čakier), ktoré sa nachádzajú pozdĺž od hlavy až ku koncu chrbtice a každá má svoju farbu od žltej až po bielu. Ku každej čakre patrí iný orgán, preto terapia, prevedená farbou vhodnou ku danej čakre, môže mať blahodárny účinok na daný orgán.

 

Červená

má vplyv na krvný obeh, zohrieva našu krv, môže pomáhať pri vytváraní adrenalínu. Jej účinky sú intenzívnejšie, ako u iných farieb. Vyžaruje dynamiku a aktivitu. Na malých plochách môže pôsobiť príjemne, no na veľkých môže spôsobovať podráždenie, nepokoj. Pri liečbe farbami sa môže používať na liečbu chudokrvnosti, zápalu kĺbov, depresie. Červenú farbu obľubujú tvoriví, sebavedomí ľudia, no niekedy aj násilníci s prudkou povahou, tí by sa jej však mali vyhnúť, pretože ešte viac podporuje ich povahu. Odmietanie červenej farby môže znamenať nedostatok síl, vyčerpanosť, únavu, ale tiež vyrovnanie so svojou impulzivitou.

 

Zelená

je farbou prírody, pôsobí pozitívne, je farbou nádeje, pokoja, rovnováhy. Má osviežujúci a zároveň upokojujúci účinok. Vytvra harmónu, súlad medzi teľom a dušou. Znižuje tlak krvi, rozťahuje žily, cievy, posilňuje zrak, pozitívne pôsobí na činnosť mozgu.  

Zelenú farbu majú radi odvážni a tvoriví ľudia,ktorí vedia viesť ostatných, ale i ľudia, ktorým chýba prispôsobivosť. Odmietajú ju ľudia originálni, ale i sklamaní a neistí.

 

Modrá

táto farba ukľudňuje, pôsobí pozitívne na zrak, zmierňuje návaly tepla, bolesti. Má ochladzujúci účinok, čím vyrovnáva energetickú hladinu. Je farbou pokoja, citov, vyjadruje jemnosť, citlivosť. Znižuje krvný tlak, intenzitu dýchania. Tmavá modrá môže vo väčších miestnostiach spôsobovať pocit vzdialenosti, hĺbky a ešte s kombináciou čiernej pôsobí deprimujúcu. Bledý odtieň modrej pôsobí pocitom čerstvosti, sviežosti.

Majú ju radi ľudia vnútorne bohatí a romantici. Uprednostňujú ju ľudia, ktorí túžia po pokoji, nemajú radi zmeny. Odmietajú ju ľudia, ktorí maju strach zo svojho vnútra, ľudia, ktorí nie sú spokojní so svojimi vzťahmi.

 

Žltá

napomáha organizmu zbaviť sa jedovatých látok, ukľudňuje nervový systém, zmierňuje depresiu, privádza do dobrej nálady. Táto farba je teplá, nositeľ túži po dobrej nálade, po slobode, po intelektuálnych zážitkoch. Je farbou múdrosti. Je vhodná do miestností, kde je potrebná činnosť, aktivita.

Žltú farbu majú radi ľudia spontánni, plní očakávaní, nádejí. Odmietajú ju ľudia, ktorých nádeje sklamali.

 

Oranžová

je oživujúca, teplá, rozveseľujúca farba, ktorá pomáha prúdeniu kladných energií. Podporuje kreativitu, chuť do práce, odstraňuje smútok. Zvyšuje chuť do jedla, podporuje trávenie. Vytvára pocit radosti, predstavu tela a slnka.

 

Fialová

je zmesou studenej modrej a teplej červenej, môže byť ukľudňujúca a znepokojujúca, záleží od toho, ktorá farba dominuje. Je plná túžob, ilúzií. Je farbou mystiky, tajuplnosti, podvedomia, privádza k meditácii.

Fialovú farbu majú radi ľudia diplomatickí, uzavretí, ako aj ľudia originálni a umelci. Majú ju radi ľudia s fantáziou a s tvorivými schopnosťami. Fialová má spojitosť s hormonálnymi výkyvmi. Preto ju obľubujú tehotné ženy a ľudia v puberte.

 

Hnedá

je farbou stromu, pôsobí teplo. Deti ju nemajú radi, prikláňajú sa k nej ľudia, ktorí majú radi pokoj, pohodlie, sú spravodliví, ale i osoby unavené životom, vyčerpané, ktoré túžia po odychu a kľude. Odmietajú ju ľudia, ktorí nemajú radi pravidlá. Odmietanie tejto farby prezrádza vyrovnanosť.

 

Sivá

je neutrálna farba, vyjadruje utiahnutosť, monotónnosť. Na jednej strane pôsobí jednotvárne, ale na druhej strane zmierňuje krikľavosť farieb. Majú ju radi ľudia, ktorí nemajú vlastný názor, sú unavení životom, opatrní, ale i ľudia, ktorým vyhovuje stereotip.

Farbu odmietajú ľudia, ktorý potrebujú dobrodružstvo, zážitky, vzrušenie.

 

Biela

je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Podporuje nevinnosť, lásku, čisté city. Keď ju použijete ako pozadie, dokáže všetko zvýrazniť a vyzdvihnúť. Majú ju radi ľudia vyrovnaní, sebavedomí, otvorení. Odmietanie bielej farby môže byť znakom duševnej nevyrovnanosti, neistoty, nízkeho sebavedomia.

 

Ružová

z psychologického hľadiska znamená duševnú a citovú nezrelosť. Ružovú obľubujú ľudia - romantici, ale i nepraktickí.  Túžia očarúvať svoje okolie. Niekedy títo ľudia nevedia oddeliť sny od reálneho života.

 

Čierna

uprednostňujú ju ľudia, odmietajúci svoj osud, rebeli, ľudia skrývajúci nejaké tajomstvo. Čierna farba môže pôsobiť veľmi smutne, až deprimujúco, preto je lepšie ju kombinovať. Obľubujú ju ľudia neprístupní, ale i originálni s nadpriemernými schopnosťami a vlastným svetom. Čierna farba dokáže odrážať všetky negatívne vonkajšie vplyvy, ale zároveň neprepúšťa ani tie pozitívne. Mali by sa jej vyhýbať ľudia trpiaci smútkom a depresiami.